V. Forgórózsa Fesztivál

Az V. Forgórózsa Fesztivál összegzése
Immár ötödik alkalommal szervezte meg a tatabányai Forgórózsa Népművészeti Központ a Forgórózsa Fesztivált, 2013-tól már a Vértes Agorájával közös együttműködésben. A tematikus fesztivál célja, hogy a Kárpát-medencében élő magyar népcsoportok színes népi kultúráját megmutassa a Tatabányán és környékén élőknek a folklórtól a tárgyalkotó népművészetig. Az eddigi fesztiválokon már bemutatásra került Komárom-Esztergom megyén kívül a mátyusföldi, rábaközi, zoboraljai, gömöri, bukovinai székely, mezőségi illetve a palóc népművészet.

Ebben az esztendőben a doroszlói (Vajdaság) magyarok és a nagyecsediek (Szatmár) népviseletét, táncait, szokásait láthattuk, dalait, népzenéjét hallhattuk az ott élők hű „tolmácsolásában”. Doroszlóból (Vajdaság) és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nagyecsedről ideérkezett hagyományőrzők a Vértes Agorája előtt felállított nagyszínpadon illetve az Agora színháztermében felépített „tisztaszobákban” mutatták be látványos, fergeteges hangulatú műsorukat. A fesztivál első napján, szombaton zajlott a III. Gyermek- és Ifjúsági Népművészeti Ki-Mit-Tud minősítő verseny, amelyre közel 600 versenyző 131 produkcióval vett részt néptánc, népdal, népmese és népzene kategóriákban. Neves, hat tagú zsűri értékelte a produkciókat, és az esti eredményhirdetés után vasárnap délelőtt az arany és kiemelt arany minősítésűek a szabadtéri színpadon két órás műsorban nagyközönség előtt ismételték meg produkciójukat. Kiemelt vendégünk volt Tatabánya testvérvárosából, az erdélyi Székelyudvarhelyről érkező Boróka Néptáncegyüttes, bemutatva a székely néptánc szépségét, dinamizmusát. Számtalan program színesítette a kétnapos rendezvényt: harmonika koncert, „megyei népművészeti műhelyek” sorozatunkban a Kincső Zenekar, a Csevergő együttes, Kurdi Gábor mutatkoztak be, koncertet adott a Mydros görög zenekar, a Cserszömörce, a „magyar néptánc virtuózai” sorozatban bemutatkozott a Folkmanushowk. A sok-sok fellépő, gyermek-szereplő között a tatabányai Erkel Ferenc AMI néptánc és népi ének tagozatos tanulói, a Ki-Mit-Tud-ra érkező versenyzők (néptáncosok, népi énekesek, népzenészek), az FNK csoportjai is bemutatkoztak. Fábián Éva mesemondó és népdalénekes gyermekműsora és a Kutyomfitty társulat gyermek-előadása a kicsik számára felejthetetlen élményt nyújtottak, ugyanakkor a Kutyomfitty társulat felnőtt előadással is szórakoztatta a nagyérdeműt. Folyamatosan, több részletben bárki megnézhette a „Ludas Matyi”című színdarabot kaposvári színész hallgatók előadásában. A gyerekeket sokféle játék várta: kinyitott a vurstli, a Fajáték-park, a népi kézművesekkel korongozhattak, bőrözhettek, kosarat fonhattak, szőhettek, kovácsolhattak, csuhézhattak, üveget festhettek. A vásárban kézműves termékeket vásárolhattak az idelátogatók és volt választék étel-ital terén is. A „Boszorkányudvarban” jósnő és masszőr várta az érdeklődőket. A tatabányai múzeumban Kurdi Gábor hangszerkészítő mester kiállítása volt látható.
A fesztivál zárása képpen „a magyar népzene és táncházmozgalom nagy alakjai” sorozatban a Söndörgő adott nagysikerű koncertet vasárnap este.
A Forgórózsa Fesztivál a megyei népművészeti fesztiválok sorát gazdagítja és mára már jegyzik országos szinten is, mint egy népművészeti értéket képviselő programot. Ezt bizonyítják az országos médiumok megkeresései, érdeklődései, illetve a szakma általi elismerések, visszhangok, vélemények.
A rendezvény fővédnöke:
Schmidt Csaba, Tatabánya Megyei Jogú Város polgármestere

Szervező partnerek:
A Vértes Agorája, Csutri Hagyományőrzők, Rozmaring Néptáncegyüttes Baráti EgyesületTámogatók:

Tatabánya Megyei Jogú Város, Popovics György - a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat elnöke, Nemzeti Kulturális Alap, Magyar Turizmus Zrt., Tatabányai Múzeum, Tatabánya Városközpont, Sanmina SCI Magyarország Kft., Hagyományok Háza, Középnyugat-magyarországi Közlekedési Központ Zrt., Forrás Rádió, Agora Kávézó és Étterem, Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola, Gábor Hentes, ÚtiSúgó, Dialcont kft., FindFest.hu (Országos Fesztiválkereső), Gyermelyi Zrt., Bázis Gyermek és Ifjúsági Egyesület.
képék

képék
 
lllll
kllkk